pic
logo
pic pic aktualne-cislo archiv predplatne reklama vydavatelstvo pic

 11/2017

obsah-casopisu

Dodržiavanie teplotných noriem v interiéri má svoj význam

 

Veľmi dobre vieme, že okolité podmienky a podnebie v našej krajine nie je stále a v priebehu roka sa u nás striedajú 4 ročné obdobia. Na základe toho sa celý efekt aktuálnej teploty z tohto prostredia premieta do nášho interiéru. Pôsobí to na naše bývanie, spánok a činnosti, ktoré tu vykonávame. Aby ste sa mohli postarať o optimálnu teplotu, mali by ste si poznať všetky dôležité veci ohľadom jej zaistenia v byte a dome.

Regulátorom teploty je správne vetranie
Teplota v miestnosti by mala byť nastavená v dvoch variantoch. Iná cez deň a iná v noci. Samozrejme, že v prípade ročného obdobia to platí tiež. Aby ste zabránili vzniku plesni, nemali by ste mať v dome ani príliš vlhko. Z pohľadu bežného laika je však veľmi obtiažne zistiť aktuálny stav len tak z pocitu. Najlepšie na to slúžia teplomery, ktoré sú spoľahlivé a naozaj presné. Povedia vám, kedy je miestnosť príliš prekúrená, kedy je naopak nutné vetranie. Práve to je dobrý regulátorom teploty v každej jednej miestnosti.

Teplotné výkyvy v kuchyni
Najviac teplotnými výkyvmi zaťaženou miestnosťou je asi kuchyňa a kúpeľňa. V kúpeľni je to najme vlhkosť spôsobená vznikom vodných pár, ktoré sa uvoľňujú pri vykonávaní osobnej hygieny. V kuchyni je to zasa zapríčinené varením a pečením, kde sa pri vysokých teplotách upravujú viaceré potraviny. Z tohto dôvodu je vhodné mať v takomto priestore zriadenie, ktoré bude regulovať vznik vodných pár a zabezpečovať ich odsávanie správnym smerom. Spolu s modernými gastro váhami je to nevyhnutná súčasť každej jednej kuchyne, ktorá nijako nenaruší celkový dizajn.
Aj kvôli zdraviu je dôležité, aby sme ani v letných mesiacoch nezabúdali dostatočne vetrať. Vydýchaný a nevetraný vzduch tiež nahráva množeniu roztočov a plesní. A to sme ešte nespomenuli, že sa v zle okysličenom prostredí môžeme cítiť malátne a unavene. Vetrať je nutné minimálne dvakrát denne, a to aspoň po dobu 5 minút. Intenzívnym a krátkym vetraním by ste sa mali snažiť dosiahnuť teplotu v:

Spálni na 17 ° C - 19 ° C
Obývacej izbe 20 ° C - 21 ° C
Kuchyni 20 ° C - 21 ° C
Detskej izbe 20 ° C - 21 ° C (v prípade, že v nej deti len prespávajú, potom 18° C - 19 ° C)
Kúpeľni 22 ° C - 24 ° C
Predsieni a chodbe 17 ° C - 19 ° C
 

 

harmonia linia relax
DATACOM EU s.r.o.