pic
logo
1/2012
pic pic aktualne-cislo archiv predplatne reklama vydavatelstvo pic

 1/2012

obsah-casopisu
 • Pod vŕškami
 • Kúpeľne na dohľad
 • Solitérom vstup voľný
 • Dodajte priestoru novú tvár
 • Keď sa kuchyňa a jej pomocníci zídu s obývačkou
 • Výhľady nerušené, steny nebadané
 • Jeho najjasnejšia strešnosť
 • Súčasné podoby strešnej klasiky
 • Pokojne sa izolujte
 • Teplo a čo s ním súvisí
 • Plotové súvislosti
 • Za oknom záhradnosti a vodné divy
 • Oknám šmrnc a svetlo kvetom

Domáci pomocníci na správnom mieste

 

Moderné domáce spotrebiče nás dokážu zaujať množstvom rozmanitých funkcií i svojím dizajnom. Aby sme si mohli ich komfort naplno vychutnať, treba pri ich výbere zohľadniť aj miesto, kam s nimi.

Trendy riešenia súčasných interiérov sa z hľadiska umiestňovania elektrických spotrebičov uberajú dvomi zásadnými smermi. Pokiaľ to dostatok priestoru dovoľuje, je praktické „zatvárať“ zariadenia určené na údržbu domácnosti do rôznych vstavaných úložných priestorov či technických miestností. Ak sa nájde na pôdoryse domácnosti miesto na práčovňu, sušiareň či špajzu s vínotékou, ostáva nám zvyšná plocha na estetické a zábavné záležitosti. Na druhej strane sa však vo väčšine domácností ustaľuje trend spájania spoločenskej zóny s kuchynskou. Tak sa ocitajú kuchynské spotrebiče so zábavnou elektronikou v jednom spoločnom otvorenom priestore bez dverí a konštrukčných bariér, ktorý nám má slúžiť často na viac činností súčasne. Ako zaistiť, aby sa navzájom nerušili?

 

Príjemné chladenie

Či už máme vo výhľade samostatne stojacu alebo vstavanú chladničku, určite s ňou rátame v blízkosti zóny prípravy jedla a stolovania. Občerstvenie by predsa malo byť vždy poruke. Budúcim používateľom modelu chladničky odporúčame zamerať sa na údaj o hlučnosti zariadenia. Hlavne pri dnešnom modernom koncepte bývania, keď sú kuchyňa a spotrebiče v nej súčasťou priestoru spojeného s obývacou časťou, by bol nadmerný hluk vyvolaný kompresorom nežiaduci. „Najtichšie modely na trhu sú s hlučnosťou len 36 dB, štandardné modely majú hlučnosť 40 až 44 dB,“ uvádza Miroslav Tomka zo spoločnosti NAY Elektrodom, „Pred kúpou chladničky je dobré všimnúť si aj to, pre akú teplotu okolia je zariadenie určené. Jednotlivé kategórie majú rôzne teplotné intervaly – SN od +10 °C do +32 °C, ST od +16 °C do +38 °C, N od +16 °C do +32 °C a T od +16 °C do +43 °C. Pre bezproblémový chod je potrebné prispôsobiť im výber spotrebiča.“ Pri správnom umiestnení chladničky treba dbať aj na vzdialenosť od zdrojov tepla. Ak chladnička stojí v blízkosti vykurovacieho telesa alebo na ňu často svieti slnko, chladiaci systém je viac zaťažený.

 

Čistý riad 

Mnohí z nás by sa už nedokázali vzdať elektronickej pomocníčky pri umývaní riadu. Tej hľadáme miesto tiež obvykle v kuchyni. Praktická je lokalizácia v bezprostrednej blízkosti kuchynského drezu a zdroja vody, uľahčí to pripájanie rozvodov aj manipuláciu so špinavým riadom. Nepodceňujte ani údaj o hlučnosti. Kvalitná umývačka umýva potichu a bez obáv ju môžete pustiť neskoro večer aj v noci, pričom neruší sledovanie televízie alebo váš spánok. „Hlučnosť najtichších umývačiek sa pohybuje medzi 39 – 43 dB, s každým decibelom navyše hluk dosť stúpa, až môže dosiahnuť hodnotu hlasitého rozhovoru, čiže 52 dB. Takáto umývačka nie je vhodná do moderne riešených kuchýň spojených s obývacou časťou,“ upozorňuje Miroslav Tomka.

 

Tiché pranie

Aj keď sa snažíme práčky separovať do uzavretých priestorov, môžu nám spôsobiť nemálo stresu pri hlučnom žmýkaní. Aj tento problém sa dá obmedziť – práčka by sa nemala dotýkať steny ani nábytku pevne so stenou spojeného a jej podstava by mala stáť na podložke z mäkkého plastu, ktorý zabráni šíreniu vibrácií v konštrukcii domu.

 

Domáca zábava

V posledných rokoch rastie záujem slovenských spotrebiteľov o televízory s väčšou uhlopriečkou. Obrazovka s priečnym rozmerom nad 42 palcov, čiže asi 107 cm, sa dnes už stáva bežným vybavením domácnosti. Aby sme si mohli vychutnať dokonalý obraz pri sledovaní televízneho programu alebo filmu z domáceho videoarchívu, mal by byť prijímač umiestnený v správnej vzdialenosti od sedacej súpravy. „Univerzálna vzdialenosť odstupu pri sledovaní televízora sa uviesť nedá, závisí od veľkosti obrazovky a kvality vysielaného signálu, čiže od rozlíšenia. Všeobecne sa dá povedať, že staršie prijímače so štandardným rozlíšením (SD) treba sledovať z väčšej vzdialenosti ako novšie s vysokým rozlíšením. Pri modeli s uhlopriečkou 42 palcov s rozlíšením HD je odporúčaná vzdialenosť 1,5 až 2 m, pri staršom televízore s tou istou veľkosťou obrazovky je to 2,6 až 3 m. 58-palcová obrazovka s HD si vyžaduje aspoň 2,2 až 2,9 m, starší model v tejto veľkosti 3,6 až 4,3 m,“ radí Andrej Ozábal z NAY Elektrodomu. Prispôsobiť by sa mala aj výška podstavca – spodná hrana televízora by mala byť v takej výške, aby na ňu divák mohol pozerať vodorovne. Samozrejme, treba zabezpečiť, aby sa z obrazovky neodzrkadľovalo denné svetlo, k čomu nám dopomôžu aj rôzne účinné tieniace doplnky na okná. Televízor je možné uložiť na podstavec na mieru, na stojan s priečinkami na uloženie príslušenstva či zavesiť na stenu. Ak máme k televízoru prídavné zariadenia, ako DVD prehrávač, externý harddisk alebo iné multimediálne zariadenia, dôležité je aj ich umiestnenie, ktoré umožní ich pohodlnú obsluhu. Prax ukázala, že umiestnenie pod televízorom je pomerne nepraktické, pretože sa k nim treba nepohodlne zohýbať. Lepšie je umiestniť potrebné príslušenstvo do vyšších skriniek po bokoch obrazovky.

 

harmonia linia relax
DATACOM EU s.r.o.