pic
logo
1/2012
pic pic aktualne-cislo archiv predplatne reklama vydavatelstvo pic

 1/2012

obsah-casopisu
 • Pod vŕškami
 • Kúpeľne na dohľad
 • Solitérom vstup voľný
 • Dodajte priestoru novú tvár
 • Keď sa kuchyňa a jej pomocníci zídu s obývačkou
 • Výhľady nerušené, steny nebadané
 • Jeho najjasnejšia strešnosť
 • Súčasné podoby strešnej klasiky
 • Pokojne sa izolujte
 • Teplo a čo s ním súvisí
 • Plotové súvislosti
 • Za oknom záhradnosti a vodné divy
 • Oknám šmrnc a svetlo kvetom

Podoby interérovej dlažby

 

 

V mnohých miestnostiach má nášľapná vrstva v podobe dlažby svoje opodstatnenie, neraz ide o veľmi praktické riešenie. Napriek vysokej tepelnej prijímavosti a nepríjemnému studenému pocitu pri chodení naboso má dlažba veľa pozitívnych vlastností. Je nenasiakavá, odolná proti vode, ľahko sa udržiava, okrem toho si ju často do určitého priestoru zvolíme pre jej vzhľad. Dlažba architektonicky povznesie interiér, ale aj veľmi ľahko zjednotí či predelí zóny bytu alebo domu. 

 

Ako si vybrať

Ak chceme mať rodinný dom alebo byt navrhnutý tak, aby sme sa v ňom cítili čo najpríjemnejšie, neváhajme osloviť odborníka. Možno sa to zdá na prvý pohľad jednoduché, ale aj pri výbere vhodnej dlažby sa veľmi ľahko môžeme pomýliť. Dnešný stavebný trh poskytuje veľmi široký sortiment výrobkov, a tak sa na prvý pohľad zdá, že si určite dobre vyberieme. Treba si však uvedomiť, že materiály či vzory, ktoré sa nám páčia u našich známych, nemusia byť vhodné aj pre náš domov. 

Odborník rieši interiér ako celok, to znamená, že berie do úvahy nielen farebné, ale aj materiálové zladenie. Okrem toho sú dôležité formát a veľkosť dlažby. Použitie príliš veľkých rozmerov dlaždíc v malých či úzkych priestoroch zvýrazňuje ich útle rozmery. Naopak, príliš malé formáty vo veľkých miestnostiach priestor trieštia a zbytočne zmenšujú. 

Rovnako je dôležitá aj farebnosť. Svetlé odtiene pôsobia čisto, no sú náročnejšie na údržbu. Rozhodne sa však nehodí použiť svetlejšie farby, ak sme si zvolili tmavé odtiene obkladačiek na steny. Odtieň dlažby má byť aspoň o stupeň tmavší alebo prinajmenšom zhodný s odtieňom obkladačiek: svetlejšia farebnosť spôsobuje, že „strácame zem pod nohami“.

 

Realizácia

Uloženie dlažby si vyžaduje predovšetkým dobrý podklad. Nároky na jeho rovinnosť nie sú také vysoké ako napríklad pri ukladaní nášľapnej vrstvy z PVC, gumy či korku, kde hrozí vyrysovanie všetkých povrchových nerovností. Pri dlažbe však musíme mať dostatočný výškový priestor na jej ukladanie – má väčšiu hrúbku. Zhotovenie vodotesnej dlažby si vyžaduje penetračné nátery, špeciálne lepidlá a tmely, škárovacie malty a hmoty a iné pomocné materiály, ktoré prispievajú ku kvalite diela.

Dobrá príprava podkladu je teda prvým predpokladom úspechu. Náročnosť realizácie závisí od toho, ako bude dlažba zaťažovaná a aké sú nároky na jej trvanlivosť. Z technického hľadiska musí podklad spĺňať dve základné podmienky – má byť nosný a v mokrých prevádzkach vodonepriepustný. 

 

Estetika

Návrh línií a vzorov dlažieb pre každú miestnosť ovplyvní celkový dojem z interiéru. Rovné geometrie sú klasické a v princípe nimi nič nemožno „pokaziť“, zakrivené tvary ukladania dlažby si vyžadujú veľmi citlivý prístup, aby v snahe o ozvláštnenie interiéru nedošlo v konečnom dôsledku k „ublíženiu“ celkovej koncepcii riešenia priestoru. Tak ako všade, aj tu často platí pravidlo – menej je viac. 

Rozmery dlažby nemusia byť len v tvare štvorca či obdĺžnika, v ponuke sú aj šesťuholníky alebo osemuholníky, z ktorých sa dajú vytvárať rôzne obrazce. Zásadou je, aby išlo vždy o výrobok z danej série a v rovnakej kalibrácii. Kalibrácia predstavuje technologický postup, pri ktorom sa dĺžkový rozmer dlažby upravuje rezaním na presné hodnoty. Výrobky rovnakej kalibrácie potom možno ukladať na jednotnú šírku škáry. A napokon, pri ukladaní rôznorodých dlaždíc je dôležité, aby boli od toho istého výrobcu.

Vo veľkých obytných obývacích miestnostiach môže byť farebný vzor v tvare koberca vytvorený dlažbou celkom príjemný. Oddelí napríklad miesto na sedenie alebo zútulní priestor pred rodinným kozubom. Farba dlažby zohráva veľmi dôležitú estetickú úlohu. Nielenže má ladiť so zariadením interiéru, ale má aj evokovať pocit podlahy – zeme, gruntu.

 

Materiály

Výrobky na zhotovenie dlažby v interiéri môžeme rozdeliť podľa rôznych kritérií. Zrejme  najcharakteristickejšie je rozdelenie podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené. Z tohto hľadiska rozoznávame keramické a tehlové dlažby, výrobky z prírodného kameňa a z betónu.

 

Stavebná keramika

Keramická dlažba v interiéri je najčastejšie používaným materiálom na nášľapnú vrstvu v predsieňach, chodbách, kúpeľniach či vo WC, ale zvyčajne aj v kuchyniach a v exponovaných častiach podláh v obývacích izbách. 

Orientovať sa v sortimente a vybrať vhodnú keramiku nie je vôbec jednoduché. Prihliadame nielen na farbu a rozmery, ale v čase krízy zvyčajne aj na cenu. Pozor však, aby sme v snahe ušetriť v konečnom dôsledku neprerobili. Dlažba sa totiž kupuje a realizuje nie na jednu sezónu, ale mala by dosahovať životnosť celej stavby. Z tohto uhla pohľadu sa aj pri architektonickom a dizajnovom riešení nezamerajme na všetky módne výstrelky. Dlažbu totiž nebudeme meniť ani tak často ako zariadenie interiéru. Neutrálne farby, jemné vzory či nadčasové riešenia nám určite prinesú viac radosti a pohodlia ako avantgardné výrazné koncepty, ktoré sa po určitom čase zunujú. 

Materiál dlažby by mal spĺňať aj ďalšie technické kritériá: mal by mať nízku nasiakavosť, zodpovedajúcu rázovú pevnosť, oderuvzdornosť, tvrdosť a v prípade manipulácie s vodou by dlažba mala byť aj protišmyková. Povrch keramiky môže byť glazovaný alebo neglazovaný. Glazovaný povrch môže mať vysoký lesk, ale aj matný či polomatný vzhľad. Neglazované povrchy môžu mať vďaka výrobnej technológii hĺbkové sfarbenie črepu a nové, vysoko dekoratívne štruktúry. Sú vhodné najmä v priestoroch, kde bežne nedochádza k rozlievaniu vody.

Pevnosť v ráze vyjadruje odolnosť dlažby proti rozbitiu pádom ťažkého predmetu. Odolnosť proti opotrebovaniu povrchu sa udáva ako oderuvzdornosť a závisí od tvrdosti vrchnej plochy dlažby – glazúry. Opotrebenie sa udáva v stupňoch PEI od 1 po 5. Odolnosť dlažby proti škrabancom, vrypom a podobne vyjadruje tvrdosť dlažby. Na jej stanovenie sa používa Mohsova stupnica tvrdosti, ktorá má desať stupňov, pričom platí, že čím je číslo vyššie, tým je dlažba odolnejšia.

 

Tehlová dlažba

Má veľmi špecifický dizajn, a preto je vhodná skôr do štýlových priestorov dedinských domov či chalúp, do pivníc alebo na terasy. Vyrába sa v rôznych farebných odtieňoch, rozmeroch a štruktúre povrchu. Môže byť hladká, drsná, prípadne s dizajnom antik, ktorý vzhľadom pripomína starú tehlu. Väzby dlažobných tehál sú veľmi rozmanité – od klasických behúňových, rybinových, diagonálnych až po rôzne blokové. Výber závisí predovšetkým od vkusu budúceho majiteľa alebo od citlivého návrhu architekta. Najčastejšie používaným vzorom je behúňová väzba, ktorá sa ľahko ukladá. Holandská alebo parketová väzba je veľmi dekoratívna. Tehlová dlažba je náročná na dostatok priestoru vzhľadom na hrúbku podlahy pri jej realizácii. Šírka škár je zvyčajne 3 – 4 mm a na zachovanie ich šírky oceníme použitie dlažobných tehál s ostrými hranami. Delenie tehál nie je vôbec komplikované, a tak sa dajú „vyskladať“ aj nie celkom pravouhlé priestory. Delené tehly sa však musia ocitnúť pri stenách, kde vzorové či škárové nezrovnalosti zakryje nábytok.  

 

Prírodný kameň

Kameň rovnako ako tehla predstavuje klasický stavebný materiál. Ako taký sa aj v minulosti často používal na zhotovovanie dlažby. Medzi jeho obrovské prednosti patrí mechanická pevnosť a dlhodobá životnosť, ktorá je podmienená nízkou nasiakavosťou a dobrou odolnosťou proti mechanickým i chemickým účinkom. Medzi tvrdé prírodné kamene patrí napríklad žula, rula, čadič, k mäkkým prírodným kameňom sa zaraďujú vápenec, pieskovec, travertín a podobne. Všeobecne možno povedať, že tvrdé kamene sú vzhľadom na svoju životnosť a odolnosť na dlažbu omnoho vhodnejšie. 

Sortiment opracovaných výrobkov je veľmi široký a jednotlivé formátované rozmery mávajú veľmi rozličné  povrchové úpravy pochôdznej strany. Najlacnejšou kamennou dlažbou v interiéri môže byť dlažba z riečnych okruhliakov. Jej použitie je však obmedzené – napríklad vo vstupných priestoroch či pivniciach. Pri nekvalitne zhotovenom cementovom lepiacom lôžku sa okruhliaky môžu časom vylupovať. Najdrahšie formátované kamenné dlažby predstavujú výrobky z tvrdých prírodných kameňov s leštenou povrchovou úpravou. Leštenie dáva povrchom veľmi vysoký lesk a zvýrazní ich farebnosť. Tieto materiály sú vhodné do reprezentatívnych priestorov či veľkých vstupných hál. Príčinou, prečo nie je ich použitie v rodinných domoch či bytoch príliš rozšírené, je zvyčajne ich vysoká cena.

 

Výrobky z betónu

Rozvoj novodobých technológií spôsobil, že výrobky z betónu získali nové tvary i štruktúry povrchov. Okrem známeho a v minulosti často používaného terazza môže mať dlažba z betónových materiálov veľmi atraktívnu podobu. Jej obmeny sú vhodné aj na podlahy do interiéru. Suroviny na ich výrobu sú výhradne prírodné – štrk, úlomky kameňa, piesok, cement, voda, prísady a pigmenty z kysličníkov železa. 

Platňový program ponúka široký sortiment dlažieb s povrchom upraveným rôznymi technológiami v mnohých farebných odtieňoch. Výrobky majú príjemný povrch, krásne opracovanie a ich údržba je veľmi jednoduchá. Vyrábajú sa dlažby s rozličnými štruktúrami, v rôznych veľkostiach aj farbách, umožňujúce tradičné alebo moderné riešenie. Môžu sa ukladať v nepravidelných vzoroch, prípadne kombinovať rôzne farby. 

Dlažba v interiéri môže pozdvihnúť jeho dizajnovú úroveň. Ak však nedisponujeme veľkými obytnými priestormi, v ktorých môže byť každý priestor samostatným architektonickým skvostom, vyberme si neutrálny druh dlažby primeraných rozmerov do všetkých dotknutých miestností. Menej je niekedy naozaj viac!

 

Mária Zemčíková
Foto: archív redakcie

 

 

harmonia linia relax
DATACOM EU s.r.o.